Krüsanteemid – aedniku kesksuvine väljakutse

Krüsanteemide  eripäraks on õiealgmete moodustumise seotus lühipäeva algusega. Eestis on kesksuvel rohkesti valgust ehk nn. pikk päev ning loomulik valgustase õiealgmete tekkeks saabub Eesti oludes alles alates augusti lõpus-septembris. Krüsanteeme tunnemegi kui kauneid sügislilli.

Tänapäeval ei suuda ükski aednik nii kaua oodata ning seepärast lühendatakse päeva kunstlikult, ehk krüsanteemitaimed kaetakse valgust mitte läbilaskva materjaliga vähemalt 13-ks tunniks ööpäevas: näiteks kella seitsmest õhtul kuni kaheksani hommikul. Selliselt antakse krüsanteemitaimele signaal lõpetada vegetatiivne kasv ehk pikkuskasv ja minna üle generatiivsesse faasi ehk alustada õiepungade moodustamist. Krüsanteemikasvatuses nimetatakse sellist pimendamisperioodi reaktsiooniajaks, mil toimub õiepungade moodustumine. Perioodi pikkuseks on olenevalt sordist 5 – 9 nädalat.

Aedniku väljakutse seisnebki vegatatsiooniperioodi pikkuse ja reaktsiooniaja alguse valikus, millest sõltub krüsanteemi varte pikkuskasv ja lehtede hulk taimel. Sellest lähtuvalt on võimalik kasvatada näiteks minikrüsanteeme või hoopis võimsaid pallkrüsanteemi ja tüvivorme.

Tähtis on ka taimede istutamine. Soovitan juurdunud pistikud istutada veidi sügavamale kui nad eelnevalt on kasvanud, see tagab parema kasvukuju. Paljud uuemad aiakrüsanteemide sordid lõpetavad ise peavõrse kasvu, mis tingibki külgvõrsete aktiivse arenemise. Potikrüsanteemide kasvatamisel on noortaimede latvamise aeg ja kõrgus olulise tähtsusega. Lõikekrüsanteeme üldiselt ei ladvata, suureõieliste  lõikekrüsanteemide kasvatamisel murtakse ära kõik külgharud ja jäetakse vaid tipmine õiepung.

Lõikelillede kasvatajate seas on nõutud kaup pimendamisperioodi mittevajavad oksa- ja pallkrüsanteemid. Kuid siin tuleb sortide valikul väga tähelepanelik olla, sest hiliste sortide puhul, mis alustavad õitsemist septembri lõpus-oktoobris, ei pruugi meie kliimas kvaliteetset õit kasvada.

Krüsanteemide valik on väga lai: erinevad õiekujud ja -suurused, värvirohkus, erinevad kasvutüübid ja mängimine reaktsiooniaja algusega, on teinud krüsanteemist nõutud kaubaartikli.

Krüsanteemid on väga vastupidavad taimed, väetisenõudlikud ja taluvad hästi temperatuuride erinevusi.

Kesksuvine kasvatus eeldab aednikult kahjurite profülaktilist tõrjet ( ripslane, lehetäi jm.). Mingil põhjusel nõrgestunud taimed võivad olla vastuvõtlikud ka taimehaigustele ( jahukaste jm).

Vaata kõiki postitusi

  • Tulpide jt. kevadiste sibullillede ettetellimine!

    Käimas on tulbi, nartsissi, hüatsindi jt. kevadel õitsevate lillesibulate ettetellimine. Sibullillede ajatamiseks pakume spetsiaalselt prepareeritud sibulaid. Vajadusel aitame sortimendi valikul...

  • Pojengid sügiseseks istutuseks!

    Sügis on parim aega pojengide istutamiseks! Pakume paljasjuursete pojengide kvaliteetset algmaterjali. Valikust  leiab vanu häid rohtseid pojengisorte, uusi väärtustatud ITOH-hübriid pojenge, kompaktseid...

  • Novarbo kasvuturbad

    Õige kasvuturvas on tootmisaiandile ülitähtis valik! Koduaedadesse mullaparanduseks mõeldud turvast või turbatootmisfirmade ülejääke ostes mängime pigem loteriid kui teeme kindla...

Tulpide jt. kevadiste sibullillede ettetellimine!

Vaata pakkumist

Pojengid sügiseseks istutuseks!

Vaata pakkumist

Novarbo kasvuturbad

Vaata pakkumist