Krüsanteemid – aedniku kesksuvine väljakutse

Krüsanteemide eripäraks on õiealgmete moodustumise seotus lühipäeva algusega. Eestis on kesksuvel rohkesti valgust ehk nn. pikk päev ning loomulik valgustase õiealgmete tekkeks saabub Eesti oludes alles alates augusti lõpust-septembrist. Krüsanteeme tunnemegi kui kauneid sügislilli.

Tänapäeval ei suuda ükski aednik nii kaua oodata ning seepärast lühendatakse päeva kunstlikult, ehk krüsanteemitaimed kaetakse valgust mitte läbilaskva materjaliga vähemalt 13-ks tunniks ööpäevas: näiteks kella seitsmest õhtul kuni kaheksani hommikul. Selliselt antakse krüsanteemitaimele signaal lõpetada vegetatiivne kasv ehk pikkuskasv ja minna üle generatiivsesse faasi ehk alustada õiepungade moodustamist. Krüsanteemikasvatuses nimetatakse sellist pimendamisperioodi reaktsiooniajaks, mil toimub õiepungade moodustumine. Perioodi pikkuseks on olenevalt sordist 5–9 nädalat.

Aedniku väljakutse seisnebki vegatatsiooniperioodi pikkuse ja reaktsiooniaja alguse valikus, millest sõltub krüsanteemi varte pikkuskasv ja lehtede hulk taimel. Sellest lähtuvalt on võimalik kasvatada näiteks minikrüsanteeme või hoopis võimsaid pallkrüsanteeme ja tüvivorme.

Tähtis on ka taimede istutamine. Soovitatav on juurdunud pistikud istutada veidi sügavamale kui nad eelnevalt on kasvanud, see tagab parema kasvukuju.

Paljud uuemad aiakrüsanteemide sordid lõpetavad ise peavõrse kasvatamise, mis tingib külgvõrsete aktiivse arenemise. Potikrüsanteemide kasvatamisel on noortaimede latvamise aeg ja kõrgus olulise tähtsusega. Lõikekrüsanteeme üldiselt ei ladvata, suureõieliste lõikekrüsanteemide kasvatamisel murtakse ära kõik külgharud ja jäetakse vaid tipmine õiepung.

Lõikelillede kasvatajate seas on nõutud kaup pimendamisperioodi mittevajavad oksa- ja pallkrüsanteemid. Kuid siin tuleb sortide valikul väga tähelepanelik olla, sest hiliste sortide puhul, mis alustavad õitsemist septembri lõpus-oktoobris, ei pruugi meie kliimas kvaliteetset õit kasvada.

Krüsanteemid on väga vastupidavad taimed, väetisenõudlikud ja taluvad hästi temperatuuride erinevusi. Kesksuvine kasvatus eeldab aednikult kahjurite profülaktilist tõrjet (ripslane, lehetäi jm.). Nõrgestunud taimed võivad olla vastuvõtlikud ka taimehaigustele (jahukaste jm).

Krüsanteemide valik on väga lai: erinevad õiekujud ja -suurused, värvirohkus, erinevad kasvutüübid ja mängimine reaktsiooniaja algusega, on teinud krüsanteemist nõutud kaubaartikli.

Vaata kõiki postitusi

  • BLOOMEST AKADEEMIA

    Päike käib taevalaotuses järjest kõrgemaid tiire ja see paneb iga aedniku südame kiiremalt tuksuma. Selleks, et saaksid ennast kindlamalt tunda...

  • Varasügisesed püsilillede kolmikud

    Alanud aastal alustame täiesti uue taimede tootegrupiga suvelõpu või varasügiseseks müügiks. Selleks on hoolikalt valitud, hästi kokkusobivad ilutaimed, kas kahe,...

  • Novarbo kasvuturbad

    Õige kasvuturvas on tootmisaiandile ülitähtis valik! Koduaedadesse mullaparanduseks mõeldud turvast või turbatootmisfirmade ülejääke ostes mängime pigem loteriid kui teeme kindla...

BLOOMEST AKADEEMIA

Vaata pakkumist

Varasügisesed püsilillede kolmikud

Vaata pakkumist

Novarbo kasvuturbad

Vaata pakkumist