Lihtsad nõuanded, kuidas väetada suvelilli ettekasvatamisel kasvuhoones.

 

Täiusliku suvelilletaime kasvatamisel on ülitähtis osa väetamisel. Kogenud silm märkab taimekasvu puudusi ja võib teha järeldusi, millise toitelemendiga on liialdatud ja millisest on puudujääk. Täpsemaid analüüse tehakse keemialaborites või portatiivseid mõõtevahendeid kasutades.

Väetamist planeerides peab teadma, kas turbasubstraat, kuhu te plaanite taimed istutada, sisaldab väetisi ja kas on lisatud ka aeglaselt lahustuvaid väetisi. Tavaliselt sisaldab tavaline istutusturvas nn. stardiväetise portsu, millest taimele jagub umbes nädalaks. Seejärel tuleb alustada taimede kastmisväetamisega. Kindlasti peab kontrollima, et turbasubstraadi pH oleks 5,4-6,2 piirides.

Taim alustab kasvu juurdumisega ning kui valged, peened juureotsakesed on kasvusubstraati kinnitunud, hakkab taim toitaineid omastama. Taim omastab toitaineid ainult vees lahustunud kujul! Kõik puisteväetised peavad enne lahustuma, seejärel on nendes sisalduvad elemendid taimedele kättesaadavad. Taim ei omasta väetisi väga madalate või väga kõrgete temperatuuride juures. Ka liiga happeline või liiga aluseline kasvukeskkond on mõnede toitelementide omastamisele takistuseks.

Juurdumisega üheaegselt hakkab taim välja arendama ka võra, lehti ja õiealgmeid. Selleks on vaja rohkesti lämmastikku ja kaltsiumi. Nii on esimeseks soovituseks kas kaltsiumnitraat või lämmastikuliiaga kompleksväetis. Näiteks N16 : P5 : K25 + Mg2+TE

Umbes kolme nädala möödumisel, kui taimi on jõutud kärpida- kujundada, ja taime harunevus on välja kujunenud, võib lämmastiku osakaalu väetise koguses vähendada ja minna üle kaaliumiliiaga väetise kasutamisele. Näiteks N10: P10 : K30 + Mg2 + TE

Keskmine väetamise norm on 100 g kompleksväetist 100 liitrile veele, lahuse pH 5,4-6,2. Väetada ei tohi liigse päikese tõttu läbikuivanud taime, neid  peab eelnevelt veega kastma. Väetada võib iga kastmiskorraga.

Soovitav on väetada hommikupoolikul, et pimeduse saabudes oleksid taimede lehed kuivanud. See on elementaarne seenhaiguste profülaktika.

Kogu suvelillede ettekasvatamistsükkel kasvuhoones kestab umbes 4-8 nädalat, olenevalt kultuurist ja kasvutingimustest.

Kui kasutatakse turbasubsraati, mis sisaldab aeglaselt lahustuvaid väetisi, siis võib kastmisväetise ära jätta, kuid lisaväetamine kastmisväetistega annab supertulemuse.

Vaata kõiki postitusi

  • Tulpide jt. kevadiste sibullillede ettetellimine!

    Alanud on tulbi, nartsissi, hüatsindi jt. kevadel õitsevate lillesibulate ettetellimine. Sibullillede sortimendist leidub töötlemata lillesibulaid haljastusprojektide tarbeks, väiksemaid koguseid hobiaednikele...

Tulpide jt. kevadiste sibullillede ettetellimine!

Vaata pakkumist